MENÜ

Vulkánok


A Földön mintegy 600 tűzhányó aktív. (Indonézia körül több mint 100 működő tűzhányó van. A másik olyan hely, amely a világ egyik legaktívabb vulkáni területének mondható, a Pacifikus- és az Észak-Amerikai-lemez találkozásánál fekvő nyugat-amerikai partvidék.)

 

A legtöbbjük a földkéreg darabjai, azaz ,,tektonikus lemezek” érintkezési vonalánál található. A kitörő vulkán vörösen izzó lávát lövell a levegőbe. Olvadt lávafolyamokat onthat lefelé az oldalán, vagy porfelhőkkel homályosíthatja el a napot.

 

De tulajdonképpen mi is az a tűzhányó?

A tűzhányó egy olyan lyuk a földben, amelyen át gáz, gőz, hamu és félig olvadt kőzet, azaz láva lökődik ki a levegőbe. A vulkanikus hamu darabjai a talajra hullanak, rétegesen felhalmozódnak és könnyű, szürke kőzetté keményednek. Évmilliók alatt a lávarétegekből vulkanikus hegyek lesznek.

 

Miért is törnek ki a tűzhányók?

A Földet egy kemény külső réteg, a litoszféra fogja körül, s ez a kéregből és a köpeny szilárd felső részéből áll. A litoszféra hatalmas merev tömbökre, úgynevezett kéreglemezekre oszlik. Ezek a lemezek mély árkokban az alattuk lévő óriási nyomás következtében állandó mozgásban vannak. Egyes helyeken a mozgás hegyláncokat hoz létre, máshol a táblák mély árkokba esnek vissza a föld belsejébe: ezt szubdukciónak nevezzük. A mozgó táblák néha találkoznak, néha elszakadnak egymástól; az ilyen a lemezszegélyek. Mind-mind gyenge pontnak számítanak a Föld kérgén, és ezeken a helyeken várhatók tűzhányókitörések.

A földkéreg alatt helyezkedik el az első réteg, a köpeny. A köpenyen belül, a litoszféra alatt több mint 100 km mélyen van az asztenoszféra. Itt akkora a forróság, hogy sok kőzet megolvad. Ezt a félig folyékony, vizet és gázokat is tartalmazó kőzetet nevezzük magmának; ez az izzó anyag a magmakamrában gyűlik össze. A magma forróbb és könnyebb, mint a körülötte lévő anyagok, és amikor felfelé tör, a felette fekvő kőzetek nagy részét megolvasztja. Ahogy a feszín felé közeledik, egy csatornát, kürtőt hoz létre. A gázok beszorulnak a sűrű magmába, és ahogy megpróbálnak kiszabadulni, lassan megnő a nyomás. Végül a magma a gázok hatására lávaként tör ki a Föld gyenge pontjain.

Asztali nézet